Vyzkoušet ZDARMA

Motivační přínos her BINGO při procvičování vyjmenovaných slov a slov příbuzných

Procvičování vyjmenovaných slov a slov s nimi příbuzných patří k náročnějším částem českého jazyka na 1. stupni základní školy. Přestože jejich zvládnutí je klíčové pro pravopis i porozumění, pro děti mohou být často nudné a zdlouhavé. Právě proto jsem vytvořila didaktické hry DUOBINGO, které přinášejí zábavu, napínavou atmosféru a hlavně efektivní způsob, jak si tato pravidla osvojit.

Co děti získávají při hraní BINGA?

1. Zábavnou formu učení

Hra BINGO děti vtáhne do výuky díky své jednoduchosti. Místo pasivního vyplňování pracovních listů děti aktivně hledají správná slova na své kartičce. Tím se z klasického drilu stává zábava, při které si ani neuvědomují, kolik se toho naučí.

2. Rozvoj pozornosti a soustředění

Při hledání slov na své hrací kartě musí děti pečlivě poslouchat. To podporuje jejich schopnost koncentrace a rychlé reakce. Každé kolo je jinak náročné, takže hra nenudí a udržuje dětskou pozornost.

3. Zapojení všech smyslů

Hra BINGO pracuje s vizuálními i sluchovými podněty. Děti nejen slyší zadání, ale zároveň čtou slova na kartičce, snaží si zapamatovat slova k jejich rychlejší reakci při vyškrtávání.

4. Spolupráce i zdravá soutěživost

Hru lze přizpůsobit jak skupinové práci, tak individuálnímu procvičování. Ve třídě tak děti spolupracují, fandí si a zároveň chtějí být první, kdo zakřičí „BINGO!“. Tato dynamika motivuje i méně aktivní žáky.

Proč jsou hry BINGO skvělým doplňkem výuky?

Motivace dětí k učení je klíčová. Pokud děti něco baví, učí se rychleji, ochotněji a s menším odporem. BINGO umožňuje dětem nejen lépe porozumět vyjmenovaným slovům a slovům příbuzným, ale také si osvojit správný pravopis a logické myšlení.

Tuto hru si pochvalují nejen děti, ale i učitelé, kteří hledají zajímavé způsoby, jak osvěžit výuku. Pokud chcete zjistit více o této hře nebo si ji rovnou stáhnout, najdete ji na webu https://www.primauca.cz/kategorie/ostatni/didakticke-pomucky-cesky-jazyk-3-r/str/2


 

Jak se hraje DUOBINGO?

Hra DUOBINGO je jednoduchá na přípravu i provedení, přesto velmi efektivní a zábavná. Učitelka si předem připraví věty napsané na proužcích papíru, které si postupně losuje a čte nahlas celé třídě. Děti mají před sebou herní karty rozdělené na dvě části:

Levá část obsahuje slova s tvrdým „y“ po „b“ (například byt, bydlit).

Pravá část obsahuje slova s měkkým „i“ po „b“ (například bič, babička).

Úkolem dětí je naslouchat přečtené větě a vyhledat na své kartě slovo, které do ní patří – buď z levé, nebo z pravé části karty. Jakmile slovo najdou, přeškrtnou ho.

Kdy dítě volá „BINGO“?

Hra má jasná pravidla:

Dítě nemusí vyškrtat celou kartu. Stačí, když se mu podaří vyškrtat všechna slova buď v levé části karty, nebo v pravé části karty.

Jakmile dítě splní tuto podmínku, hlasitě zakřičí „BINGO!“ a hra na chvíli končí, než učitelka zkontroluje správnost.

Proč „DUOBINGO“?

Název DUOBINGO jsem zvolila proto, že hra rozděluje pozornost na dvě různé části karty (tvrdé „y“ a měkké „i“) a děti se tak učí nejen rozlišovat pravopis, ale zároveň efektivně naslouchat a soustředit se na dané zadání.

Hra ve dvojicích

DUOBINGO je skvělá také pro práci ve dvojicích. Děti se mohou navzájem podporovat a společně hledat správná slova na jedné kartě. Tento kooperativní prvek podporuje nejen jejich znalosti, ale i týmovou spolupráci.

DUOBINGO je ideální pro oživení výuky a zároveň skvělý způsob, jak děti naučit nejen vyjmenovaná slova, ale i soustředění a spolupráci. Když si hru vyzkoušíte, uvidíte, jak rychle si ji oblíbí nejen děti, ale i Vy jako učitelka!

 

Zkuste to také – uvidíte, jak se děti budou na procvičování vyjmenovaných slov těšit!

 

Mgr. Libuše Sudová - PRIMA ÚČA

Galerie článku

Motivační přínos her BINGO při procvičování vyjmenovaných slov a slov příbuzných Motivační přínos her BINGO při procvičování vyjmenovaných slov a slov příbuzných

Další články: